Банка казнета за корупција: „Посериозно да се справи со перењето пари“

Медиумите известуваат дека казните се изречени за наводна корупција поврзани со државната нафтена компанија во Венецуела и со Светската фудбалска федерација – ФИФА.

Надлежната швајцарска институција за контрола на финансискиот пазар ja казни банката „Julius Baer“ за непочитување на обврските против перење пари.

Медиумите известуваат дека казните се изречени за наводна корупција поврзани со државната нафтена компанија во Венецуела и со Светската фудбалска федерација – ФИФА.

Швајцарската Институција за контрола на финансискиот пазар (FINMA), во својата одлука изјави дека „Julius Baer“ сериозно „го прекршил законот за финансиски пазари“ и забранува да продолжи со „големи и сложени аквизиции сè додека не ги исполни целосно своите законс норми“.

На одборот на директори исто така му беше наредено да го сфати посериозно перењето пари. Банката најави дека ќе соработува со надлежните органи, како и дека ќе работи на отстранување на неправилностите.

Прочитајте и...  Земјата за која вратите на СЗО се затворени: Успешна против коронавирусот, но претставува политички „трн“

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат