Балканските кланови почнуваат да убиваат по рецепт на мексиканските картели: Жртвата има среќа ако само ја застрелаат во главата

Српска полиција/Фото: МИА

Српско-црногорските криминални организации се познати по тоа што се прилагодливи и брзо и лесно прифаќаат нови модели на бизнис и однесување. Тоа беше нивната голема предност, но потоа се случи да почнат да се однесуваат како најозлогласените криминалци во светот – мексикански наркокартели, познати по нивната неверојатна суровост. Криминалците од овие области покажаа дека воопшто не заостануваат зад нив, објавува Курир.рс

– Во еден момент, дојдовме до неверојатна ситуација,  за убиството на Александар Шарц, кој беше застрелан во глава во подземната гаража на трговскиот центар, по тие истрели од Ритопек во подземјето, тие велат:„ Тоа помина одлично, само го застрелаа во главата … , вели соговорникот на Курир, кој сакаше да остане анонимен.

Каде, кога и како исчезна таканаречениот непишан код на подземјето? За волја на вистината, тој никогаш не бил премногу цврст, но некои работи биле незамисливи.

– Војната помеѓу две моќни криминални организации, специјализирани за шверц и трговија со кокаин, кланот за скалпирање и шверцување, предизвика прво вистинска конфузија во подземјето, а потоа и експлозија на незамисливо насилство. Иако започна како конфликт помеѓу пријателите кои некогаш работеле заедно и се скараа откако украдоа 200 килограми кокаин во Шпанија, избувна вистинска војна низ Балканот, а подоцна и во Европа. Конфликтот меѓу два, релативно мали, екипи на Котор брзо ги вклучи речиси сите банди од регионот, бидејќи секој го виде својот интерес таму и секој е дел од огромната добивка од шверц на кокаин, а Которани не прашуваа за цена, вели извор во Курир.

Имаше некаков премолчен договор што го почитуваа сите криминалци од поранешна Југославија. На пример, немаше убиства, барем не намерно, пред децата на жртвите. „Тие времиња одамна поминаа“. рече соговорникот.

Тешко е да се каже кога се случи нападот и одмаздата во таа спирала и кој беше првиот што ја премина границата, кога исчезна Балканецот Робин Худ и беше заменет со Ел Чапо.

Една од работите што домашните криминалци ја презедоа од своите колеги од Мексико е ангажирањето млади убијци кои плаќаат со дрога. Кокаинот, кој и двата кланови го имаат во изобилство, стана легитимно средство за плаќање ликвидации.

Неодамна беше уапсена група под сомнение дека нападнала судијка од Подгорица, Билјана Ускоковиќ и и ги скршила нозете со метални шипки. Нападот, наводно, бил организиран од тим Скаjарац, кои се во притвор во Украина за обидот за убиство на Радоје Звицер. Она што е интересно е дека напаѓачите требало да бидат платени со кокаин.

Сличен рецепт наводно бил применет и во Белград. Според некои информации, близу до истрагата, осомничениот за ликвидација на Александар Шарац, близок до кланот, Лазар Илиќ (24) бил платен за неговиот „потфат“ во помал дел во пари, а повеќе во кокаин.

Видео на денот