БАЛКАНОТ НЕМА ДА ГО ЗАБОРАВИ: Почина легендарниот пејач на народна музика Ѓорѓи Желчески

Почина македонскиот печај кој зад себе остави бројни хитови, пренесува Еспресо.рс.

Ѓорѓи Желчески, честопати е нарекуван „амбасадор на македонските песни“.

Прилепскиот пејач нè напушти на 82-годишна возраст. Ѓорѓи Желчески е роден во Прилеп во 1938 година. Желчески беше оженет со пејачката Кевсер Селимова со која живееше во Белград, а летните месеци ги минуваа во нивнот апартман на полуостровот Истра, во Хрватска.

Селимова и Желчески имаат едно дете – ќерката Ана, родена во 1980 година, во Белград, од која го имаат внукот Ерол, роден во 2012 година.

Дуетот Селимова-Желчески е најпознат по нивната изведба на народните песни: „Елено, ќерко”, „Бело лице љубам јас”, „Врати ми се, љуби ме”, „Брала мома капини” итн. На 15 ноември 2013 година, Селимова и Желчески одржале концерт во Домот на АРМ, во Скопје, со кој го одбележале јубилејот-пет децении творештво.

Прочитајте и...  Продоложен е рокот за склучување договори за производство и откуп на тутун за реколтата 2020

Прочитај повеќе

ОЈО бара строги казни за скопјанец и двајца малолетници

Промени во железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Горан Наумовски

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Полициски час од денеска од 16 до 5 часот

Вучиќ не исклучува воведување 24-часовен карантин

Слободен печат

Слушнете ја изведбата на „Санта Лучиа“ од оперскиот пејач Благој Нацоски (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Папата и понатаму прима гости и се ракува со нив, неговите чувари се загрижени

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Талат Џафери: Додека Али Ахмети дише, не би требало некој да сонува да го симне од таа позиција

Мустафа: Државната матура ќе се полага, ќе биде онлајн со тричлена комисија

Слободен печат

Италијанската блокада ќе биде укината во две фази

Слободен печат

Асани: Здравје без паника, ќе дојде подобро време за сите нас

Слободен печат