Балетот „Пепелашка” на НОБ вечерва гостува во Битола

Фото: НОБ

Битолската публика која има ретка можност да ужива во балет – претставата во три слики „Пепелашка” од Сергеј Прокофјев, во изведба на ансамблот на Националната опера и балет, вечерва ќе се одигра на големата сцена во Центарот за култура.

За балетската претстава во Битола се бараше билет повеќе.

Во балетот “Пепелашка” настапуваат солистите: Христина Наќевска, Билјана Басмаџиева-Ковачевски, Мирослав Митрашиновиќ, Игор Веланоски, Саша Евтимова, Марија Јосифовска-Ристовска, Цветанка Максимоска, Ангела Богатинова, Ендру Кук, Кристијан Јангос, Драган Кочоски, Гала Кочевска, како и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

-Битолската публика ретко има можност да гледа балет и ова е ретка прилика публиката да влезе во светот на приказната преку танц. Ова е балет за возрасни и за деца, на кој ќе биде оживеана безвременската приказна за Пепелашка преку врвниот балет кој го продуцира оваа гостувачка национална куќа. Балетската претстава е со воодушевувачка кореографија, извонредни костими и маѓепсувачка музика, што ќе ја пренесе публиката во волшебното царство на оваа бајка-велат од Центарот за култура во Битола.

Инаку, гостувањето на Националната опера и балет е дел од годишната програма на Центарот за култура Битола.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот