Бајден загрижен за состојбата на белоруската граница

Џо Бајден
Џо Бајден / Фото EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

САД се загрижени поради ситуацијата на полско-белоруската граница каде илјадници мигранти се обидуваат да влезат во Европската унија, пренесува ТАС.

„Мислам дека тоа е многу загрижувачки“, рече американскиот претседател Џо Бајден во петокот.

„Ги пренесовме нашите грижи до Русија и ги пренесовме до Белорусија“, им рече Бајден на новинарите во градината на Белата куќа.

Москва е главниот сојузник на долгогодишниот белоруски претседател Александар Лукашенко.

ЕУ го обвинува Лукашенко дека намерно го поттикнува приливот на мигранти по воздушен пат во Минск, а потоа ги испраќа под надзор на границите со Полска, Литванија и Латвија, каде илјадници сега се заглавени во тешки услови.

Како одговор, трите земји значително ја зголемија безбедноста на своите граници.

Жесток спор меѓу Минск и Брисел трае по спорните избори во Белорусија во 2020 година и насилното задушување на протестите од страна на Лукашенко.

Оттогаш, Европската унија одбива да го признае како легитимен лидер и воведе санкции.

ЕУ подготвува нови санкции кои би можеле да бидат воведени следната недела.

Видео на денот