-5 C
Скопје

Бајден: Задоволен сум што ни дозволија транзиција на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека е задоволен што на неговата администрација официјално и е дозволено да почне пренос на власта во процесот на формирање на нова влада.

Бајден се обрати од Вилмингтон, во сојузната држава Далавер.

– Транзицијата на власта ќе и овозможи на нашиот тим да се подготви за предизвиците кои се пред нас, во процесот на префрлање на власта од администрацијата на Трамп на мојата администрација, посочи Бајден.

Американската државна агенција за општи работи потврди дека Бајден е победник на избори во САД, што овозможува на тимот на новиот претседател пристап до федералните служби и до Министерството за правда, со цел да се отстранат евентуалните безбедносни закани.

Прочитајте и...  Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Избор:МИА

Поврзани вести

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција

Остави Коментар