Бајден за Трамп: Заради неговите погрешни потези сега страдаат многу Американци

Ден откако американскиот претседател Доналд Трамп и бившиот потпретседател Џо Бајден имаа „пријателски“ телефонски разговор за коронавирусот, претседателскиот кандидат на демократите го нападна начинот на кој Трамп реагираше на пандемијата.

„Доналд Трамп не е виновен за коронавирусот. Но, одговорен е за нашиот одговор и своите должности мора да ги прави сериозно“, рече Бајден.

„Заради неговите погрешни потези и одлагања, многу Американци страдаат“, додаде тој.

Претседателот би требал да ги искористи овластувањата кои му го дава сојузниот закон за да обезбеди производство на заштитна опрема за здравствените работници, да понуди здравствено осигурување на оние кои останале без него и да ги координира напорите на сојузните држави, прецизираше Бајден.

САД би требало да го координираат глобалниот одговор на оваа невидена јавноздравствена криза, како и на долгорочните последици, рекол тој.

„Трамп сака да е воен претседател. Тогаш нека почне така да се однесува“, нагласи Бајден.

Ден претходно, Бајден и Трамп разговарале преку телефон за Ковид-19, болеста од која умреле 12.000 Американци.

Прочитајте и...  Рекордни жештини: Северниот дел на Индија со температури над 45 степени

Тие се договориле дека нема да ги објавуваат деталите од разговорот, но двете страни го оценија пријателски.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат