18 C
Скопје

Бајден за отповикувањето на Трамп: Јас не верувам дека тоа ќе се случи

Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека не верува дека во Сенатот ќе има доволно гласови за отповикување на неговиот претходник Доналд Трамп, пренесува Анадолија.

Бајден во интервју за Си-Ен-Ен изјавил дека за импичмент на Трамп во Сенатот треба да гласаат сите 50 сенатори од редовите на Демократската партија и уште најмалку 17 сенатори од редовите на Републиканската партија.

„Јас не верувам дека тоа ќе се случи“, рекол Бајден.

Сенатот го прими барањето за отповикување на Трамп заради нередите кои на 6 јануари се случија кога неговите поддржувачи упаднаа во зградата на Конгресот. Во нередите животот го изгубија најмалку пет лица.

Претставничкиот дом на Конгресот на 14 јануари го изгласа отповикувањето на Трамп, кој се товари за предизвикување побуни, а во продолжување на процесот ќе се изјасни и Сенатот.

Прочитајте и...  Мицкоски позитивен на ковид-19

Судењето на Трамп во Сенатот би требало да започне на 8 февруари, а за отповикување потребно двотретинско мнозинство во Сенатот.

Извор: Анадолија

Поврзани вести

Новинар се здобил со тешки телесни повреди на вчерашниот протест за „Монструм”

Слободен печат

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Спречувањето на вчерашниот протест е противуставно и противзаконски

Слободен печат

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Остави Коментар