Бајден тврди дека банкарската криза стивнала

Џо Бајден
Џо Бајден / 24 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/Oliver Contreras

По неодамнешниот колапс на американските банки „Silicon Valley“ и „Signature Bank“, американскиот претседател Џо Бајден изјави дека банкарската криза стивнала.

Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на берзите падна за неколку милијарди долари, пренесува Ројтерс.

Регулаторот во Калифорнија, дом на двете банки кои пропаднаа минатата недела, нареди затворање на банката во Силиконската долина и ја назначи Федералната корпорација за осигурување на депозити да ги преземе нејзините обврски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот