Бајден: Трамп ја предаде нацијата и мора да биде отповикан – Слободен печат
ВестиПланета

Бајден: Трамп ја предаде нацијата и мора да биде отповикан

Поранешниот потпретседател на САД беше повеќе пати обвинуван, без директни докази, од страна на Трамп за корупција.

Демократот од Претставничкиот дом, Џо Бајден првпат изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп треба да биде подложен на импичмент, додавајќи дека тој „ја предал нацијата” и ја прекршил заклетвата што ја положил кога стапил на функцијата.

– За да се зачува нашиот Устав, нашата демократија, нашиот основен интегритет, тој мора да биде отповикан, истакна Бајден пред своите приврзаници на митинг во Њу Хемпшир.

Поранешниот потпретседател на САД беше повеќе пати обвинуван, без директни докази, од страна на Трамп за корупција.

– Тој прави дупки во Уставот и не смееме да му дозволиме да се извлече, нагласи Бајден, кој е еден од фаворитите за противкандидат на Трамп на претстојните претседателски избори следната година во САД.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close