Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Претседателскиот кандидат на демократите Џо Бајден денеска го обвини претседателот Доналд Трамп дека се предал на епидемијата на коронавирусот, по изјавата на шефот на кабинетот на Белата куќа, Марк Медоуз дека владата нема да ја „контролира“ пандемијата.

„Тоа не е грешка на Медоуз“, изјави Бајден. „Тоа е чиста опсервација на стратегијата на претседателот Трамп од почетокот на кризата: да истакне бело знаме за пораз и се надева дека ако го игнорираме, вирусот ќе исчезне. Меѓутоа, тоа не е случајот“, заклучи Бајден.

Медоуз денеска изјави дека САД „нема да ја контролираат пандемијата“ на коронавирусот, после најавата дека со вирусот е заразено опкружувањето на потпретседателот Мајк Пенс.

ВИДЕО: Шефот на кабинетот на Трамп – „Нема да ја контролираме пандемијата, ќе има вакцина“

Прочитајте и...  Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Поврзани вести

ФОТО: Косово му подигна и споменик на Бо, починатиот син на Џо Бајден

Слободен печат

КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ВО ГРЦИЈА: 121 починат пациент од ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Слободен печат

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Слободен печат

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian