Бајден: САД не бараат конфликт со Русија

Фото: EPA-EFE/OLIVER CONTRERAS / POOL

 Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека САД не бараат конфликт со Русија, но дека ќе одговорат на „силен и суштински начин” доколку руската влада се вклучи во, како што нагласи – штетни активности.

Бајден тоа го изјави по пристигнувањето во Велика Британија, на почетокот на осумдневната турнеја низ Европа. Тој додаде дека Вашингтон ќе ја потврди посветеноста во трансатлантскиот сојуз.

– Не бараме конфликт со Русија. Ние сакаме стабилна и предвидлив однос… но јас бев јасен – САД ќе одговорат на силен и значаен начин ако руската влада се вклучи во штетни активности, изјави американскиот претседател, обраќајќи им се на американските трупи и нивните семејства во воената база Милденхал.

Бајден исто така ќе го посети на југозападот на Велика Британија, Корнвол, каде што се одржува самитот Г7 и каде најверојатно ќе се разговара за вакцинацијата, трговијата и климатските промени.

Американскиот претседател може да се соочи со притисок да стори повеќе за дистрибуција на американската вакцина и снабдување со други земји по првичната заложба од 20 милиони дози објавена минатата недела.

По тридневниот самит на Г7, Бајден и неговата сопруга ќе ја посетат кралицата Елизабета во замокот Виндзор и потоа ќе отпатува за Брисел на разговори со лидерите на НАТО и Европската унија.

Бајден го завршува своето патување во Европа со посета на Женева, каде на 16 јуни ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин

Видео на денот