-2 C
Скопје

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Американскиот претседател eо Бајден во понеделникот потпиша указ со кој повторно се воведуваат ограничувања за патувања од 26 европски земји – членки на Шенген, Ирска, Велика Британија и Бразил.

Ограничувањата значат дека патниците кои не се од САД, кои биле во една од овие земји во последните 14 дена, не можат да влезат во САД.

„Поради влошената пандемија и ширењето на заразни видови на коронавируси, не е време да се укинат ограничувањата за меѓународно патување“, рече портпаролот на Белата куќа Jен Псаки на прес-конференција.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нареди укинување на тие мерки на крајот на неговиот мандат, што требаше да стапи на сила во вторник, на 26 јануари. Сепак, Бајден ја укина одлуката на Доналд Трамп, па ограничувањата продолжуваат да важат.

Прочитајте и...  Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар