Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце (ВИДЕО)

Полицајците, кои отвораат оган врз луѓе што претставуваат опасност, треба да им пукаат во нога, а не во срце, изјави поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден.

Според него, полицајците треба да научат на пукаат „во нога, а не во срце”, доколку им се приближи човек „со нож или нешто слично”.

Демократскиот кандидат за американски претседател ова го изјави за време на состанокот со лидерите на христијанските општини во државата Делавер.

Претходно Бајден изјавуваше дека треба итно да се усвои закон за забрана на полицајците да користат методи на задушување.

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп смета дека Бајден е премногу слаб „да ги победи антихристите, крадците и оние кои создаваат немири”.

ПОГЛЕДНЕТЕ:

Американците со поддршка за протестите, 55% се против начинот на кој Трамп се справува 
со кризата (ГАЛЕРИЈА)

Гневот од САД се пресели во Европа: Демонстрации во Париз против расната неправда и полициската бруталност (ФОТО+ВИДЕО)

Потресен говор на мајката на шестгодишната ќерка на Џорџ Флојд: Тој никогаш нема да ја види како расте (ВИДЕО)

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за 
Џорџ Флојд (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ФОТО+ВИДЕО)
Прочитајте и...  Русија ја испрати првата серија од вакцината против коронавирусот во Белорусија

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП