Бајден по средбата со семејството на Џорџ Флојд: Тие покажаа извонредна храброст

epa09227213 Speaker of the House Nancy Pelosi participates in a meeting with the family of the late George Floyd in the US Capitol in Washington, DC, USA, 25 May 2021. Members of George Floyd's family will meet today, the one year anniversary of his murder, with lawmakers, President Biden and will participate in a memorial at Black Lives Matter Plaza. Exactly one year has passed since George Floyd was killed by now-convicted former police officer Derek Chauvin in Minneapolis, Minnesota. The year has seen a protest movement which became global and has impacted political elections, police tactics and budgets as well as investigations and prosecutions of similar cases. EPA-EFE/SHAWN THEW

Американскиот претседател Џо Бајден денеска на состанокот во Белата куќа ја пофали „извонредната храброст“ на семејството на Џорџ Флојд, црнец убиен пред една година од бел полицаец во Минеаполис, што предизвика бран протести и го поттикна основањето на Движењето „Црни животи се важни“.

„Семејството Флојд покажа извонредна храброст, особено неговата ќерка Џиана“, рече Бајден во изјавата по состанокот со неколку членови на семејството во Овалната соба.

„Во пресрет на погребот на нејзиниот татко пред една година, Џил и јас го запознавме семејството и таа ми рече: „Татко ми го смени светот “, продолжи тој, заклучувајќи: „Тој го стори тоа“.

По состанокот со Бајден во Белата куќа, семејството на Џорџ Флојд го ​​повика Конгресот на САД да усвои голем предлог-закон за реформи во полицијата за да се заштитат луѓето со обоена кожа.

„Ако можете да донесете федерален закон за заштита на еден вид птици, белоглавиот орел, можете исто така да донесете федерален закон за заштита на црнците“, рече братот на Џорџ Флојд, Филонис, по состанокот со американскиот претседател и потпретседателка Камала Харис.

Видео на денот