Бајден нема намера да испраќа американски војници во Украина

Џо Бајден/EPA-EFE/ERIN SCOTT / POOL

Американскиот претседател Џо Бајден нема намера сам да испраќа американски војници во Украина, соопшти во вторникот Белата куќа, откако Вашингтон стави околу 8.500 војници во состојба на готовност за поддршка на сојузниците од НАТО во светло на распоредувањето на руските сили на украинската граница, пренесува агенцијата Ројтерс.

„Да бидеме јасни: претседателот нема намера, интерес или желба да испрати војници во Украина. НАТО е форум за поддршка на партнерите и земјите од источниот раб и ние сме фокусирани на тоа“, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, пренесува Гласот на Америка.

Сепак, Бајден не одлучил дали да ја придвижи американската воена опрема и персонал поблиску до Русија, а портпаролката на Белата куќа пред неговиот состанок со европските претставници изјави дека Соединетите држави „секогаш велеле дека ќе ги поддржат сојузниците од источното крило“ во близина на Русија.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во понеделникот стави 8.500 американски војници во состојба на готовност за испраќање во Источна Европа, каде повеќето би можеле да бидат активирани како дел од силите за одговор на НАТО доколку Русија ја нападне Украина.

„Многу е јасно дека Русите во моментов немаат намера да ја деескалираат ситуацијата“, изјави за новинарите портпаролот на Пентагон Џон Кирби. „Ова е за охрабрување на нашите сојузници во НАТО“.

Белата куќа во соопштението по средбата соопшти: „Лидерите разговараа и за нивните заеднички напори за одвраќање на понатамошната руска агресија врз Украина, вклучително и подготовките за наметнување огромни последици и сериозни економски трошоци за Русија за таквите акции, како и за зајакнување на безбедноста во Украина. источното крило на НАТО“.

Бајден ја отфрли можноста за испраќање војници во Украина доколку Русија ја нападне поранешната советска република, но вети дека ќе воведе брзи и остри економски санкции кон Москва.

Видео на денот