26 C
Скопје

Бајден најави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

Американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека ќе учествува на следните претседателски избори во 2024 година. Бајден со 78 години е најстариот претседател досега. Тој на почетокот на евентуалниот втор претседателски мандат би имал 82 години.

Бајден на првата своја прес конференција по стапувањето на должноста, на 20 јануари, вчера одговараше на бројни прашања од новинарите, а меѓу нив беше и тоа за потенцијалната кандидатура за следните претседателски избори.

Тој на новинарите им соопшшти дека е подготвен да се кандидира во 2024 година, како и дека се чувствува физички способен за уште еден мандат.

Поврзани вести

МОН: Дигитализацијата на материјалите за учење нема и не треба да ја одмине нашата земја

Слободен печат

Русија ја регистрираше еднокомпонентната вакцина Спутник лајт

МИА Агенција

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

Остави Коментар