Бајден му ја ветил „цела потребна помош” на Ердоган

Ердоган - Бајден/ Фото Made NAGI / AFP / Profimedia

Американскиот претседател Џо Бајден телефонски разговараше со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, изразувајќи сочувство во име на американскиот народ и ја потврди подготвеноста на Вашингтон да ја обезбеди „целата потребна помош“ по разорните земјотреси во југоисточна Турција.

Бајден го увери Ердоган дека спасувачките тимови испратени од САД „ќе бидат брзо распоредени за да ги поддржат турските спасувачки напори за пребарување и спасување на преживеаните и ќе ја координираат другата помош што може да биде потребна за луѓето погодени од земјотресите, вклучително и здравствената заштита и основните работи“, соопшти Белата куќа по разговорот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот