Бајден ја објави номинацијата на генералот Чарлс Браун за началник на американскиот Здружен Генералштаб

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа ја објави номинацијата на првиот човек на американските воено-воздухопловни сили, генералот Чарлс Браун за нов претседател на Здружениот Генералштаб, јавија британските меидуми.

-Генералот Браун изгради репутација на непоколеблив и високо ефективен лидер, човек со тимска работа и доверба, кој одлично ги извршува поставените задачи, рече Бајден при објавувањето на номинацијата.

Информациите за номинацијата на Бајден првично беа лиферувани во средата.

Доколку биде потврден од американскиот Сенат, Браун ќе го наследи актуелниот претседател на Здружениот Генералштаб Марк Мили и ќе стане вториот црнец на оваа функција по Колин Пауел (кој беше претседател на Здружениот Генералштаб од 1989 до 1993 година. ).

Бајден го повика Сенатот да ја одобри номинацијата на Браун. Британските медиуми додаваат дека засега, меѓутоа, временскиот распоред за процесот на одобрување на кандидатурата на Браун не е сосема јасен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот