Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Претседателскиот кандидат на Демократската партија на престојните избори во САД, Џо Бајден ја одбра сенаторката Камала Харис за свој потпретседателски кандидат, објави Њујорк Тајмс.

Оваа информација и самиот Бајден ја објави на Твитер.

– Имам голема чест да објавам дека ја одбрав Камала Харис, бесстрашен борец за малиот човек и една од најдобрите државни службеници во земјата, како моја помошничка во трката за претседател, напиша Бајден.

Харис ќе биде прва жена со црна боја на кожата и прва личност со индиско потекло номинирана за така висока позиција во САД од страна на некоја од владејачките партии.

Прочитајте и...  Суверен фонд што тежи 1,15 трилиони долари: Норвешката Влада повеќе сака да инвестира во американски акции отколку во европски

Камала Харис и самата беше во трката за номинација на демократите, но се повлече после лошите резултати од одржаните дебари. Претходно беше сенатор од Калифорнија и јавен обвинител.

 

Прочитај повеќе

Експертите за инцидентот во Ѓорче Петров: Говорот на омраза е последица на „пумпањето“ национализам

Слободен печат

Ахмети на средба со американската амбасадорка Брнс

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира малолетниците од ковид-19

Слободен печат

Митаракис: Одговорните за пожарот во Мориа ќе се соочат со грчката правда, затвор па протерување

МИА Агенција

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат