Бајден и Макрон разговараа за европската одбрана, дискусиите ќе продолжат овој месец во Рим

Американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон / Фото: EPA-EFE/PHIL NOBLE / POOL

Американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон во петокот разговараа за безбедносната соработка во Африка, Европа и Индо-Пацификот, додека двете земји работат на поправање на безбедносниот договор на САД со Велика Британија и Австралија.

Бајден и Макрон планираат да ги продолжат своите дискусии кога ќе се сретнат овој месец во Рим на самитот на лидерите од Групата 20 големи економии, соопшти Белата куќа, пренесува Ројтерс.

Потпретседателката Камала Харис, исто така, ќе се сретне со Макрон за време на посетата на Париз во ноември, соопшти Белата куќа, нагласувајќи ги напорите за поправка на односите меѓу Соединетите држави и Франција откако Австралија го откажа францускиот договор за подморници во корист на пактот со Вашингтон и Лондон минатата година.

Посетите уследија по патувањето на американскиот државен секретар Антони Блинкен во Париз овој месец, каде што рече дека имал „многу позитивни, многу продуктивни“ разговори со француските лидери.

 

Видео на денот