Бајден го прослави својот 79-ти роденден

Џо Бајден
Џо Бајден/ Фото EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Џо Бајден, најстариот американски претседател на должност, го прослави 79-тиот роденден во саботата, еден ден по медицинскиот извештај во кој се наведува дека е способен да ги води Соединетите Американски Држави.

Демократскиот претседател овој славенички викенд, заедно со семејството, престојува во Вилмингтон, неговата изборна единица, на 170 километри од главниот град Вашингтон, пренесува Ен-Би-Си њуз.

„Среќен роденден на мојот пријател и брат”, му посака на Твитер Барак Обама, на кој Бајден осум години му беше потпретседател.

„Америка ви е благодарна за вашата сочувствителност, пристојност, патриотизам, лидерство и амбиција”, рече претседателката на Демократскиот дом, Ненси Пелоси.

Видео на денот