19.8 C
Скопје

Бајден го призна масакрот врз Ерменците како геноцид

Американскиот претседател Џозеф Бајден денес го призна масакрот врз Ерменците за време на Отоманската империја во 1915 година како геноцид, со што стана првиот американски лидер што ја обележа смртта на околу 1,5 милиони Ерменци со геноцид.

„Американците им оддаваат почит на сите Ерменци кои загинаа во геноцидот што започна пред точно 106 години“, рече Бајден.

Неименуван американски официјален претставник рече дека станува збор за давање пошта на жртвите и не за иницирање спор со некого, алудирајќи на Турција, која негира геноцид, пренесе агенцијата Бета. 

Околу 30 земји го признаа масакрот како геноцид, а денес е Ден на сеќавање на тие жртви во Ерменија.

Историчарите проценуваат дека 1,5 милиони Ерменци биле убиени во Отоманската империја за време и по Првата светска војна, што експертите го сметаат за прв геноцид во 20 век.

Наследникот на империјата, Турската Република, прогласен во 1923 година, негира дека станува збор за геноцид, но само жртви на граѓанска војна и немири за време на распадот на Отоманската империја, чиј број беше претеран и дека смртните случаи беа на двете страни.

Турција соопшти дека во тоа време биле убиени меѓу 250.000 и 500.000 луѓе.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар