26 C
Скопје

Бајден го потпиша указот за нови санкции против Русија

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го потпиша указот за воведување санкции против Русија, соопшти Белата куќа.

Новите американски санкции се однесуваат на шест руски компании, за кои Вашингтон смета дека се одговорни за изведување на кибер напади, соопшти весникот „Вашингтон пост”, повикувајќи се на извори од американската администрација.

Според весникот, САД ќе протераат и 10 руски „разузнавачи кои во земјата работат со дипломатско покритие”.

Покрај тоа, САД им забранија на своите компании директно да купуваат руски хартии од вредност издадени од Централната банка, Националниот фонд или руското Министерство за финансии.

САД, меѓудругото, сметаат дека Русија е одговорна за кибер нападот на „SolarWinds”.

Американското Министерството за финансии веќе воведе санкции за 16 организации и 16 лица, наводно, поврзани со мешањето на Русија во изборите во САД во 2016 година.

Санкциите на САД се поддржани од ЕУ и НАТО, но тие не планираат да воведат свои ограничувања, пишува „Вашингтон пост”.

Поврзани вести

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Остави Коментар