8 C
Скопје

Бајден го критикува Трамп затоа што молчи за Лукашенко

Демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден го критикуваше актуелниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп затоа што не дава никаков коментар за, како што рече, задушувањето на демократските протести во Белорусија, за кои рече дека ги водел „диктаторот” Александар Лукашенко.

Бајден ги поддржа „мирните изрази на слободата” и барањето на демонстрантите за нови избори, пренесуваат британските медиуми.

-Претседателот Трамп одбива да зборува против постапките на Лукашенко и да го поддржи продемократското движење, рече Бајден. 

Прочитајте и...  Полицијката Ангелеска потврди: Сама си заминав од полиција, завршив со МВР

Поврзани вести

САД го блокираа увозот на памук од кинескиот регион Синџанг како производ на присилна работа

И.И.

Бројот на хоспитализирани во велешката болница опаѓа

Слободен печат

Пет тези за причините на бугарското вето за Македонија

С.Р.

ВИДЕО: Валери Жискар Д’Естен убеден поборник за Европа

И.И.

Извршени 4.080 контроли за една недела, затворени два угостителски објекти

Слободен печат

Филипче утре на состанок со Координативното тело за вакцини за ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар