12 C
Скопје

Бајден ги именува најважните дипломати во Стејт департментот, Нуланд се враќа како потсекретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денеска ги назначи Венди Шерман за заменик државен секретар и Викторија Нуланд за потсекретар за политички прашања, што значи дека двете ќе ги заземат втората и третата највисока позиција во Стејт департментот.

Британските медиуми наведуваат дека Шерман е ветеранка во американската надворешна политика и клучен преговарач за нуклеарниот договор со Иран, постигнат во 2015 година, од кој САД се повлекоа за време на администрацијата на претседателот во заминување Доналд Трамп.

Нуланд е дипломат од кариера, која меѓу другото работеше и во администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама како помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, а исто така беше и амбасадор на САД во НАТО и портпарол на Стејт департментот.

Прочитајте и...  САД и Израел со заеднички став за истрагата на Меѓународниот кривичен суд

Бајден, меѓудругите, еден од своите долгогодишни советници за надворешна политика, Брајан Мекон, денеска го назначи за заменик државен секретар за управување и ресурси, а Бони Џексинс за потсекретар за контрола на воооружување и меѓународни безбедносни работи.

Узу Зеј е назначен за потсекретар за граѓанско општество, демократија и човекови права.

Бајден во изјавата кажа дека тимот што го назначи го отелотворува неговото верување дека Америка е најсилна кога соработува со сојузниците, додавајќи дека новоназначените „ќе го искористат своето дипломатско искуство и вештини за да го обноват глобалното и моралното лидерство на Америка”.

-Америка се врати, рече Бајден.

Американските медиуми оценуваат дека со давањето место во Стејт департментот на групата поранешни дипломати од кариера и ветерани од администрацијата на Обама, Бајден посочува дека сака да се врати кон традиционалната надворешна политика после, како што наведе, четирите години на неизвесност и непредвидливост со Доналд Трамп.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Влегоа во историја на медицината: Девет мајмуни во Зоолошка во Сан Диего примија анти-ковид вакцина

Новиот американски државен секретар, Ентони Блинкен, треба да бидат потврден во вторник, кога ќе се одржи сослушување во Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат.

И назначувањата на Шерман, Мекон, Нуланд, Џексинс и Зеј, исто така, бараат одобрение од Сенатот.

Извор:МИА

Поврзани вести

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Филипче: Ја следиме состојбата, следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Остави Коментар