18 C
Скопје

Бајден би сакал да се сретне со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би сакал да оствари средба со рускиот колега Владимир Путин во јуни за време на своето патување во Европа.

– Тоа е моја надеж и очекување. Работиме на тоа, истакна Бајден пред новинарите по говорот за американската борба против коронавирусот.

Тој планира да присуствува на самитот на Г7 во Корнвол во Англија, кој ќе се одржи од 11 до 13 јуни, а потоа заминува во Брисел на средба со лидерите на ЕУ и ќе учествува на самитот на НАТО на 14 јуни.

Американски и руски официјални претставници работат на организирање средба меѓу Бајден и Путин во трета земја за време на првото прекуокеанско патување на американскиот претседател откако ја презеде функцијата.

Поврзани вести

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Заев: Нашиот природен дом е Европската Унија

МИА Агенција

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција

Маричиќ: Идејата за обединета Европа е преголема за да биде попречувана

МИА Агенција

Остави Коментар