-5 C
Скопје

Бахреин втор во светот издаде дозвола за вакцината на Фајзер

Кралството Бахреин е втора земја во светот што издаде дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 на Фајзер и БиоНТек.

Дозволата е издадена по детална анализа на сите достапни податоци, јави денеска државната новинска агенција на Бахреин.

Кралството не соопшти колку дози на вакцина се набавени ниту кога ќе почне вакцинацијата.

Бахреин претходно издаде дозвола за итна употреба на кинеската вакцина што ја разви Синофарм.

Вакцината што ја развија американската компанија Фајзер и германската компанија БиоНTек, прва во средата ја одобри Велика Британија.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Денеска сончево и студено време

Поврзани вести

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Остави Коментар