Бах: Не сакаме Игрите во Токио да се одржат без публика!

ИОК веќе издвои 800 милиони долари за поддршка на организаторите и спортските федерации за дополнителните трошоци за одложување на Олимпијадата.

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах се согласува дека 2021 година е „последната шанса” да се одржат одложените Летни Олимписки игри во Токио, потенцирајќи дека неговото одложување не може да трае вечно.

Во март ЛОИ во јапонската престолнина беа одложени до 23 јули 2021 година поради КОВИД-19, кој однесе животи на стотици илјади низ целиот свет и ги блокираше меѓународните спортови и патувања.

ИОК веќе издвои 800 милиони долари за поддршка на организаторите и спортските федерации за дополнителните трошоци за одложување на Олимпијадата.

Ја разбирам позицијата на Јапонија, затоа што 3.000 или 5000 луѓе не можат да бидат вработени во организациониот комитет засекогаш. Не можете да го менувате целиот спортски календар за сите водечки федерации секоја година. Спортистите не можат да продолжат да живеат во несигурност – рече Бах за „Би-Би-Си“.

Прочитајте и...  Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Реорганизирањето на Олимпијадата е „огромен ризик”, Игрите никогаш не биле откажани во историјата, освен во периодот на двете светски војни. Но, јапонските организатори беа категорични дека нема повторно да го одложат најголемиот меѓународен спортски собир.

Меѓународниот Олимписки комитет постапува според препораките од Светската здравствена организација (СЗО).

Воспоставивме принцип, а тоа е да ги организираме овие Олимписки игри во безбедно опкружување за сите учесници. Никој не знае како ќе изгледа светот за една година и два месеци од денес, затоа мора да се потпреме на експертите – додаде Бах.

Бах одби да коментира дали откривањето на вакцината ќе биде неопходно за Игрите, но не сака тие да се одвиваат без публика.

Прочитајте и...  Скандал во САД, НБА шампион претепал момче за време на протестите (ВИДЕО)

Едноставно, не го сакаме тоа. Олимпискиот дух е за обединување на навивачите и тоа е она што ги прави Игрите толку уникатни – што се на Олимпискиот стадион, сите навивачи од целиот свет се заедно. Би сакал малку повеќе време да се консултирам со спортистите, со СЗО, со јапонските партнери – се зборовите на претседателот на ИОК.

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат