Багдад: Демонстрантите ја зазедоа контролата над стратешки мост – Слободен печат
ВестиПланета

Багдад: Демонстрантите ја зазедоа контролата над стратешки мост

Најмалку 320 луѓе се убиени, а илјадници повредени од почетокот на немирите во главниот град на Ирак и повеќето јужни провинции на 1 октомври.

Антивладините демонстранти во Ирак денеска ја зазедоа контролата врз третиот стратешки мост во Багдад, додека блокираа патишта во делови од централен и јужен Ирак по повикот за генерален штрајк.

Демонстрантите ја презедоа контролата над половина од мостот Ахар преку реката Тигар, во близина на воспоставената „Зелена зона”, дом на ирачката влада. Безбедносните сили се распоредија од другата страна на мостот и подигнаа бетонски бариери за да ги спречат демонстрантите да влезат во областа.

Најмалку 320 луѓе се убиени, а илјадници повредени од почетокот на немирите во главниот град на Ирак и повеќето јужни провинции на 1 октомври.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close