Баерн заврши голема работа, го продолжи договорот со Кимих

Германскиот репрезентативец се согласи да потпише нов договор со Баерн Минхен/ EPA-EFE/ADAM PRETTY

Актуелниот германски шампион Баерн Минхен денеска потврди дека еден од клучните играчи, Џошуа Кимиш потпиша нов договор со кој на „Алијанц Арената“ ќе остане до 2025 година.

– Главната причина поради која потпишав нов договор е таа што во Баерн можам да уживам секој ден. Имам тим со кој можам да остварам се, а голем број на играчите ми се и вистински пријатели. Верувам дека во Баерн можам да напредувам и да бидам уште подобар – изјави Кимих.

Според германските медиуми преговорите завршиле експресно бидејќи и фудбалерот и клубот сакаа да ја продолат соработката.
„Со ова испративме порака на сите дека сакаме да ги задржиме нашите најдобри играчи. Кимих ќе продолжи да напредува во Баерн, тој е играч од светска класа со неверојатен менталитет – изјави спортскиот директор на Баерн Минхен, Хасан Салихамиџиќ.

Џошуа Кимих е член на Баерн Минхен од 2015 година и досега одигра  264 натпревари за „баварците“ на кои постигна 30 голови. Со Баерн шест пати ја освои титулата во Бундеслигата, три пати германскиот Куп, пет пати германскиот Суперкуп, како и Лигата на шампионите, европскиот Суперкуп и Светското клупско првенство.

Видео на денот