Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Хрватскиот репрезентативец во германскиот тим игра на едногодишна позајмица, но нема да му биде откупен договор.

Иван Перишиќ нема долго време да се задржи во Баерн Минхен, тврди германскиот весник „Билд“ кој не греши кога станува збор за информациите поврзани со германскиот шампион.

Баварците одлучија дека на крајот од сезоната нема да го откупат договорот на Перишиќ и ќе го вратат во Интер. Челниците на екипата не се задоволни од учинокот на Перишиќ кој на 12 натпревари во Бундес лигата постигна само три гола и имаше три асистенции, додека во шесте натпревари во Лигата на шампионите постигна еден гол и оствари три асистенции.

twitter/GilaBola

Баварците исто така не се задоволни ниту од вториот фудбалер кој настапува како позајмен фудбалер, Фелипе Кутињо. Баерн нема намера да плаќа 120 милиони евра обесштетување за Бразилецот и ќе го врати во Барселона по завршување на сезоната.

Прочитајте и...  Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Освен со позајмените фудбалери, челниците се подготвени да се разделат и со уште неколку играчи кои се „сенатори“ во клубот. Се поизвесно е дека на лето ќе си замине и голманот Мануел Ноер. Ноер е незадоволен со купувањето на талентираниот германски голман Александер Нубел од Шалке на кого му е ветено дека ќе добие минутажа на помалку важните натпревари.

Ноер не е расположен да му го отстапи местото помеѓу статитвите на Нубел, но спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ се спротивстави на ваквиот предлог на стандардниот голман на Баерн и на германската репрезентација. По ваквиот расплет на случаите, Ноер му наложи на својот агент да започне преговори со Јувентус за евентуален летен трансфер.

Прочитајте и...  Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

„Билд“ пишува дека на излезни врати се уште и долгогодишните првотимци Жером Боатенг, Хави Мартинез и Тиаго Алкантара, а најголема заработка во летниот преоден рок се очекува да донесе Давид Алаба.

Прочитај повеќе

Лазаров прв стрелец, Кузмановски подобар во „македонското дерби“ на ЕХФ купот

Слободен печат

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Остави Коментар

3 × оне =

Прочитај повеќе

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!