Баерн и против Севиља докажа дека е најдобар во Европа! (ВИДЕО)

Денеска на „Пушкаш“ Арената во Будимпешта (Унгарија) се одигра натпреварот од УЕФА Суперкупот помеѓу најдобрите од минатата сезона во Лигата на шампионите и Лига Европа.

Како најава за новата сезона, составот на Баерн Минхен (освојувачот на ЛШ) докажа уште еднаш зошто моментно е најдобар клуб во Европа. Баварскиот гигант после двете продолженија со конечен резултат 2:1 беше подобар од шампионот на ЛЕ, Севиља.

Германците по вторпат доаѓаат до трофејот во УЕФА Суперкупот, претходно тоа им успеа во 2013 година, а Шпанците остануваат на единствениот од 2006.

Први во предност дојде Севиља со голот на Аргентинецот Окампос кој беше прецизен од белата точка во 13 минута од средбата (0:1), претходно прекршок во казнетиот просто направи Алаба.

Прочитајте и...  УЕФА ги остави македонските надежи без квалификации, го откажа ЕП до 19 години

Израмнувањето се случи во 34 минута кога полскиот интернационалец Левандовски асистираше до Горецка (1:1). Во 51 минута Левандовски ја затресе мрежата на Боно, но погодокот беше поништен поради офсајд позиција после прегледаната ВАР снимка од страна на англискиот судија А. Тејлор.

Победникот го дознавме во продолженија, а таму во 103 минута нововлезениот Мартинез беше херојот на Баерн (2:1).

Има и еден интересен податок околу Хави Мартинез, на УЕФА Суперкупот во 2013 против Челси израмни во 120 минута да го одведе мечот во пенал серијата и го освои трофејот.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кога мислите дека „бродот тоне“, мотивацискиот говор на Ѓоковиќ!

Седум години подоцна влегува на теренот од клупата да го постигне победничкиот гол.

Поврзани вести

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Остави Коментар