10.8 C
Скопје

Баерн и кажа „Не“ на Суперлигата

Сè уште актуелниот европски шампион Баерн Минхен, денеска и официјално потврди дена нема да учествува во новоформираната Суперлига.

Во неделата вечерта, 12. најбогати европски клубови (Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Арсенал, Челси, Ливерпул, Тотенхем, Јувентус, Интер и Милан) ја формираа Суперлигата која ќе биде независна од УЕФА.

Иако се шпекулираше дека Баерн Минхен ќе биде еден од клубовите кои ќе и се приклучат на Суперлигата, денеска пристигна официјалниот одговор од германскиот тим.
– Нашите членови и навивачи не ја сакаат Суперлигата. Нашата желба е европските клубови да учествуваат во убаво и емотивно натпреварување какво што е Лигата на шампионите и сите да се развиваат заедно со УЕФА. Баерн и вели „Не“ на Суперлигата – изјави претседателот на Баерн Минхен, Херберт Хајнер.

Еден ден претходно можеше да се претпостави каква ќе биде реакцијата на германскиот тим на повикот да се приклучи на Суперлигата бидејќи извршниот директор на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге беше именуван за прв човек на извршниот комитет на УЕФА и претседател на Европската клупска асоцијација (ЕЦА) од која си замина Андреа Ањели.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар