Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Баварците го искористија киксот на лидерот на табелата и пред своите гледачи го декласираа Шалке со 5:0.

Германскиот шампион со убедливиот триумф во дербито на 19. коло од Бундес лигата, дојде на само еден бод од лидерот на табелата Лајпциг и најави голема битка за титулата во вториот дел од сезоната.


Гол серијата на „Алијанц“ Арената ја отвори Левандовски во 6. минута, а потоа следеа иголовите на Милер, Горецка, Алкантара и Гнабри за убедлив тирумф од 5:0 со кој баварците имаат 39 бодови.

Лидерот на табелата, Лајпциг доживеа пораз на гостувањето кај Ајтрахт со 2:0. Туре во 48. минута и Костиќ во судиското продолжение се главните виновници за поразот на Лајпциг.


Резултати:
Борусија М. – Мајнц 3:1
Ајнтрахт – Лајпциг 2:0
Фрајбург – Падерборн 0:2
Унион Берлин – Аугсбург 2:0
Волфсбург – Херта 1:2
Баерн – Шалке 5:0
Борусија Д. – Келн 5:1

Прочитајте и...  Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Прочитај повеќе

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 5 =

Прочитај повеќе

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат