Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Претходно ја одбрани титулата во Бундеслигата, вечерва ја комплетираше „двојната круна“, а сега следна цел на баварскиот гигант ќе биде Лигата на шампионите.

Денеска во големото финале од Купот на Германија на Олимпискиот стадион во Берлин екипата на Баерн Минхен триумфираше над Баер Леверкузен со 4:2.

После првото полувреме играчите на Флик водеа со 2:0 благодарение на головите на Алаба и Гнабри. Во вториот дел Левандовски ја зголеми предноста од 3:0, па намали Бендер во 63 минута од средбата.

Својот втор гол Левандовски во 89 минута го запиша и вториот погодок, а Баер успеа да постигне уште еден гол од пенал преку Хаверц.

По 13 пат во својата клупска историја Баерн во Германија ја комплетира „двојната круна“ со освојување на првенството и Купот.

Прочитајте и...  Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат