Бабиш: Жалам што бев комунист

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изрази жалење што бил член на Комунистичката партија, за време на свечената комеморација по повод 30-годишнината од „Кадифената револуција” во Прага, со која беше урнат комунизмот во тогашната Чехословачка.

– Како што сигурно знаете, јас бев член на Комунистичката партија. Со тоа не се гордеам, рече Бабиш на церемонијата на која присуствуваа неговите унгарски, полски и словачки колеги, како и претседателот на германскиот парламент Волфганг Шојбле.

– Не бев храбар и ангажиран после Вацлав Хавел, рече тој.

– Денес сум овде, како премиер избран на слободни и демократски избори. Значи, барем сега, сакам да изразам благодарност и понизност, рече Бабиш, заблагодарувајќи им се на оние што ги започнаа протестите во 1989 година.

Прочитајте и...  Муцунски: Случајот Рекет е класичен пример за режијата која постои во правосудството од страна на власта

Бабиш го обвинуваат за корупција, поради што речиси 250.000 луѓе протестираа вчера во Прага, барајќи негова оставка.

Неговата малцинска влада зависи од поддршката на комунистичките пратеници.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат