10.8 C
Скопје

Бабиш: Мигрантите да се вратат во нивните матични земји

Мигрантите кои влегуваат во Европска Унија треба да се запрат и да се вратат во нивните матични земји, изјави денеска премиерот на Чешка, Андреј Бабиш во Брисел пред преговорите за новиот миграциски план на ЕУ, што се планирани за следната недела.

Состанокот на шефовите на влади во ЕУ, на кој ќе се разговара за новиот план за миграција, за Белорусија и за кризата со ковид-19 одложен е за 1 октомври , бидејќи претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел е во карантин.

– Мораме да го смениме системот на грантови и системот на квоти, тоа за нас е неприфатливо. Затоа треба да продолжиме да преговараме… стратегијата би требало да изгледа вака – луѓето кои доаѓаат треба да бидат запрени и да бидат испратени назад во нивните земји, каде ќе им биде пружена помош, посочи Бабиш. 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар