29 C
Скопје

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина без одобрение од ЕМА

Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека земјата може да започне со употреба на руската вакцина „Спутник V” и без одобрение од Агенцијата за лекови на Европската унија (ЕМА).

Бројот на случаи на коронавирус во Чешка се зголеми во последните неколку недели, така што земјата сега е рангирана меѓу најлошите во светот според бројот на инфекции и смртни случаи од Ковид-19, пишува „Гардијан”.

Бабиш на 10 февруари рече дека Чесите ќе почекаат одобрување од ЕМА пред да започнат да ја користат вакцината.

Исто така, се очекува до средината на март Франција да обезбеди 100.000 вакцини од „Фајзер/БиоНТек”.

Поврзани вести

Координативен состанок во ЦУК за рано предупредување и превенција од пожари

Слободен печат

Ангелов на средба со претставници од Домот за техничка култура „Народна техника- Штип”

Слободен печат

Собранието расправаше по повеќе Предлог-закони, ќе се гласа дополнително

Слободен печат

Владата го задолжи ЕСМ да изработи студија за изградба на фотонапонска електрана во Штип

Слободен печат

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја-транзит за гас за другите земји

Слободен печат

Филипче: На 14 мај пристигнуваат 38 400 вакцини од „Астра-Зенека“

Слободен печат

Остави Коментар