Бабиќ: Густиот распоред е нов предизвик за нас, мора да направам подобар план и да ги распоредиме силите за следните предизвици

фото. РК Е. Пелистер

Ракометарите на Е. Пелистер ги продолжуваат настапите во СЕХА Лигата, утре и гостуваат на Металопастика. Првата средба меѓу овие две екипи заврши со триумф на битолчани од 30:26, а тренерот на Е. Пелистер, Жељко Бабиќ се надева на триумф во Шабац.

– Сами малку си го загорчивме распоредот, бидејќи продолжување да играме во Европа, па почна и СЕХА лигата и домашното првенство, па многу играме и многу патуваме. Веќе е малку поинаку за разлика од претходните години, па на тоа мора да гледаме како на предизвик. И јас како тренер треба да бидам подобар од претходно, треба да направам добар план, ротација и стратегија и да ги распоредиме силите за она што ни следи во март и април. Се сеќавам на натпреварот во Битола против Металопластика, бидејќи беше тежок дуел. Беше последен натпревар во тој дел од првенството и беше психолошко оптеретување за играчите. Сите тие, па и јас, бевме на пат кон дома и игравме тежок натпревар. Имавме проблеми во првиот дел, губевме и ловевме резултат. Сепак, во вториот дел пронајдовме баланс, посебно дефанзивен, и со индивидуални потези на некои играчи создадовме предност и издвојувавме победа во еден тежок и квалитетен натпревар – вели Бабиќ.

Видео на денот