Баба Гануш: Најпознатиот намаз на светот

баба гануш
Фото: Profimedia

Колку забавно звучи кога го изговарате, толку позабавно е да се приготви.

Баба Гануш е еден од најдобрите и најпознатите намази во светот. Потекнува од Блискиот Исток, но како и многу други јадења, има свои варијанти од регион до регион. Арапскиот Мутабал е многу сличен на него ако не и идентичен. Во Израел, слично јадење се подготвува со мајонез.

Се приготвува од модар патлиџан, лук и крем од таан, а највкусен е ако патлиџанот претходно се „испуши“ малку над оган или пламен на шпорет на гас. Ако немате оган, можете и лесно да го испржите во тава или едноставно да го подготвите веднаш во рерна заедно со нелупениот лук.

баба гануш
Фото: Profimedia

Ова јадење е идеално за забави и се служи во поголема чинија и се јаде со бел леб или лепчиња.

Состојки

  • 2 поголеми модри патлиџани
  • 3-4 чешниња неизлупен лук
  • околу 100 гр таан
  • неколку лажици маслиново масло
  • неколку лажици грчки или турски јогурт или лабнеха

за послужување:

  • листови од нане, коријандер или магдонос
  • 3-4 лажици семки од калинка (калинка)

Чекори

 Чекор 1

Со виљушка или со тенок нож прободете го патлиџанот на неколку места (за да не пукне при готвењето) и испечете  го на оган од сите страни. Доколку немате пламен, ставете го под скара во рерна загреана на 200 степени и печете заедно со нелупениот лук додека не потемни и внатрешноста целосно не омекне (тест со вилушка). Ќе ви требаат околу 40 до 50 минути.

Чекор 2

На даска исечете ги модрите патлиџани на половина, исечете го целото месо и ставете го во сад. Кората се фрла. Посолете малку и оставете да отстои околу 10-15 минути, а потоа исцедете го вишокот течност. Излупете го лукот и додадете го во модриот патлиџан, а потоа и двата добро исечкајте ги со нож или вилушка. Додадете таан и масло и посолете уште малку. Сè добро промешајте и проверете го вкусот.

Чекор 3

Додадете јогурт или лабнеха, измешајте и ставете во сад или на чинија. Израмнете и посипете со билки, нане, коријандер или магдонос и семки од калинка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jorge Salado (@salati82)

Видео на денот