Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев го разреши од функција министерот за надворешни работи, откако го обвини за „бесмислени преговори” со соседна Ерменија, во услови на обновен конфликт меѓу двете држави од јужен Кавказ.

Шеснаесет луѓе (11 војници од азербејџанската армија, еден цивил и четворица ерменски војници) загинаа во погранични судири меѓу двете држави, кои водеа војна за Нагорно-Карабах во 90-те години.

Алиев рече дека министерот за надворешни работи Елмар Мамадијаров не сторил доволно за решавање на конфликтот.

– Што работи министерот за надворешни работи? Каде е тој? Сите работиме по настаните од 12 јули … и не можам да го најдам, се пожали Алиев на седницата на Владата за да разговара за судирите во неделата.

Прочитајте и...  Трамп или Бајден, кој ќе биде следниот претседател на САД?

– За жал, нашата дипломатија не прави доволно за успешен развој на нашата држава во последно време. Во некои случаи, таа се занимава со безначајни работи, со бесмислени преговори, продолжи тој.

Мамадијаров (60) е министер за надворешни работи од април 2004 година.

Според претседателската уредба, поранешниот министер за образование, Чејхун Бајрамов, ќе го замени Мамадијаров. Претходно денеска беше соопштено за нови престрелки меѓу Азербејџан и Ерменија.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат