Азербејџанците го возвраќаат ударот: Уништивме 200 тенкови и оклопни возила на ерменската армија

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека најмалку 200 тенкови и оклопни возила на ерменската армија биле уништени за време на четиридневните судири, јави агенцијата Анадолија.

– Уништени се и 228 топовски и ракетни системи, 30 системи за противвоздушна одбрана, шест командни зони и набљудувачки пунктови, пет складишта за муниција, 110 воени возила и еден ракетен систем С-300″, се наведува во соопштението.

Ерменските сили изведоа нови напади врз азербејџанските населби и позиции во неделата наутро, а азербејџанските сили одговорија со напади врз ерменските позиции. Ерменските власти викендот прогласија општа мобилизација и воена состојба поради конфликтот во регионот на Нагорно Карабах, а азербејџанските власти, исто така, прогласија воена состојба за 19 области, вклучувајќи го и главниот град Баку.

Од 1991 година, ерменската армија незаконски го окупира Нагорно-Карабах, меѓународно призната територија на Азербејџан. Четири резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) и две резолуции на Генералното собрание на ОН, како и многу меѓународни организации, бараат повлекување на окупаторските ерменски сили од Нагорно-Карабах и седум други окупирани азербејџански региони.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Полицијата во Австралија уапси 44 мажи кои поседувале и споделувале материјали со злоупотреба на деца

Поврзани вести

Дачиќ: Немам желба за извршна власт

Слободен печат

Во Египет денеска и утре се гласа за половина од пратениците

Слободен печат

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Слободен печат

Индија: Повеќе од 53.000 заразени за еден ден

Слободен печат

Почина Амди Бајрам

Слободен печат

Во градинка во Неготино во изолација две вработени и 13 деца

Слободен печат

Остави Коментар