8 C
Скопје

Азербејџан се закани со уништување на ерменските ракетни системи Ѕ-300

Вооружените сили на Азербејџан ќе ги уништат противвоздушните ракетни системи Ѕ-300 на ерменската армија, која се движи кон Нагорно Карабах, изјави портпаролот на Министерството за одбрана, полковник Вагиф Даргахли.

– Според нашите разузнавачки податоци, противвоздушните ракетни системи Ѕ-300, кои го покриваат воздушниот простор на Ереван се повлечени од борбената должност и се движат кон окупираните територии (Нагорно Карабах). Соопштуваме дека ги чека судбината на уништена воена техника на ерменската војска во Нагорно Карабах, нагласи Даргахли.

Тој истакна дека последните борби „уште еднаш покажуваат дека митот за непобедливоста на ерменската војска е неоснован”. 

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

После цели 26 години Ерменија и Азербејџан повторно влегоа во војна, што е причината сега да завојуваат?

Прочитајте и...  Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

Поврзани вести

Истражна постапка и притвор за гостиварец за разбојничка кражба

Слободен печат

Грција со непроменет став за европската перспектива на Западен Балкан

Слободен печат

Изложби во Мала станица на добитниците на конкурсот на Националната галерија

Слободен печат

Во Инфективното одделение во Дебар починаа две пациентки од ковид-19

Слободен печат

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Слободен печат

ВИДЕО | ШТО СЕ СЛУЧУВА: Мистериозниот монолит исчезна од Романија, за сега нов да се појави во Калифорнија

СП.

Остави Коментар