Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Општа мобилизација не е неопходна поради ескалацијата на ситуацијата во Нагорно Карабах, бидејќи армијата е целосно опремена, соопшти Државната служба за мобилизација на Азербејџан.

Претходно, Ерменија прогласи воена состојба и општа мобилизација поради последната ескалација на ситуацијата во Нагорно Карабах, а тоа беше сторено и во Нагорно Карабах.

Азербејџанската служба посочува дека се јавуваат и голем број доброволци.

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, одржа седница на Советот за безбедност по повод најновите настани. Министерството за одбрана на Азербејџан објави дека армијата окупирала голем број стратешки точки во Нагорно Карабах.

Алиев: Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија, имаме загинати и ранети војници

Алиев, изјави дека има загинати и ранети меѓу цивилното население и меѓу војниците откако ерменските сили отвориле оган по линијата на раздвојување.

Прочитајте и...  Нов ковид случај во основно училиште во прилепско: Позитивна наставничка од ОУ „Кирил и Методиј“ во Канатларци

– Во моментов, нападите врз непријателските позиции се во тек, уништена е воена опрема, рече Алиев.

Ерменија соопшти дека нејзините сили собориле два хеликоптера на Азербејџан и три беспилотни летала. МО на Азербејџан претходно соопшти дека ерменските сили пукале долж линијата на раздвојување и дека има жртви меѓу цивили.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар