Автономни автобуси возат во Виена (ВИДЕО)

Претпријатието за јавен превоз на Виена – „Wiener Linien“, пред неколку дена во сообраќај ги пушти првите автономни автобуси.

Во автоматски мод, автобусите може да се движат со брзина од 20 km/h, а нивното максимално време на работа изнесува девет часа.

Новите автономни автобуси на електричен погон се дел од проектот во кој биле вклучени Австриското министерство за сообраќај, „Wiener Linien“, Австрискиот технолошки институт (AIT), Организацијата за сигурност во сообраќајот (KFV), TÜV Австрија, Siemens AG Österreich, како и францускиот производител на автобуси Navya.

Целта на проектот била да се воведе автобуска линија со автобуси без возач, во новозиградениот кварт на градот „Seestadt Aspern“, кој е проектиран и изведен со сите карактеристики на паметен град.

Прочитајте и...  Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Двата нови автобуси најпрво биле цели две години тестирани без патници, а во почетокот на јуни 2019, конечно започнува превозот на првите патници.  Линијата опфаќа 10 станици, а возењето е бесплатно.

Поради сигурносни причини, патниците можат да се превезуваат исклучиво во седечка положба.

Класичен ред на возење не е зададаен, но патниците во секој момент можат да се информираат за актуелното движење на автобусите преку QR код, или интернет страницата на виенското претпријатие.

Во производството на автономните автобуси вложени се 1,5 милиони евра.

Mit dem autonomen Bus durch die Seestadt

Unsere zwei autonomen E-Busse sind seit heute ganz offiziell in der Seestadt unterwegs und können von euch kostenlos getestet werden! 🤗 🚌 Schaut werktags in den Vormittagstunden doch einfach mal vorbei! www.wienerlinien.at/auto-bus-seestadt

Publiée par Wiener Linien sur Jeudi 6 juin 2019

Прочитај повеќе

Дали би платиле 1,5 милиони долари за маска за лице? Бело злато од 18 карати и 3.600 бели и црни дијаманти!

Слободен печат

Арнолд Шварценегер стана дедо!

Слободен печат

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков

Николина Пишек тврди дека ѝ украле пари и накит во вредност од 275.000 евра, еве што сè ѝ недостасува

Слободен печат

Дали е крај на монополот на Гугл? Од есен добиваме поголема слобода на пребарување на интернет

Слободен печат

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 10 август: Денеска некој ќе сака да ве омаловажи за да се издигне себеси

Слободен печат

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат