Автомобилите на овие производители најмалку се расипуваат

За многумина при купувањето на автомобил најважно им е тој да биде сигурен, отколку брз или преполн со најнови технологии.

Еден од најдобрите начини да ја проверите сигурноста на некој автомобил е да ја погледнете годишната листа на „J.D Power“ за автомобилските компании кои имаат најмалку проблеми со своите модели.

Експертите ги разгледуваат проблемите на кои наидуваат 1000 сопственици на нови автомобили во текот на првите 90 дена од купувањето на возилото, а резлутатите се сметаат врз основа на просечниот број проблеми на 100 автомобили (PP100).

Помала бројка значи и подобар резултати, а индустрискиот просек изнесува 93.

Погледнете ја листата на најсигурни производители на автомобили:

Genesis – 63

Kia – 70

Прочитајте и...  Го оставила момчето и работата, а на пат околу светот друштво и прави најдобриот пријател (ФОТО)

Hyundai – 71

Ford – 83

Lincoln – 84

Chevrolet – 85

Nissan – 86

Dodge – 90

Lexus – 90

Toyota – 90

Mazda – 94

Mercedes-Benz – 94

Porsche – 96

Honda – 98

Jeep – 100

BMW – 102

Audi – 106

Subaru – 113

Volkswagen – 113

Volvo – 114

Alfa Romeo – 118

Mitsubishi – 121

Land Rover – 123

Jaguar -130

Прочитај повеќе

Брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Криси Тиген на Твитер ја обвинуваат за педофилија поврзана со кругот на Епстајн: Блокирав милион луѓе!

Слободен Печат

Маргот Роби е една од најубавите актерки во Холивуд која никогаш не престанува да изненадува: Модни комбинации кои го оттргнаа вниманиете дури и од нејзиното прекрасно лице! (ФОТО)

Слободен Печат

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Слободен печат

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Слободен печат

Актерката Нина Добрев се облече во бикини и ја покажа својата витка фугура во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог: Професионалниот раст доаѓа преку истражување и многу работа

Јасмина Кантарџиева Димков

Шестгодишно момче ја спасило својата сестра од бесно куче и се здобило со сериозни повреди: Ти си новиот херој на „Одмазниците“! (ФОТО)

Слободен Печат

Ако користите некои од овие лекови, не излегувајте на сонце!

Слободен печат

Анџелина Џоли во фустанот кој е хит летово и секоја жена ја прави да изгледа како божица! (ФОТО)

Слободен Печат

Белгиската министерка поради маската стана хит и доби огромен број комплименти! (ФОТО)

Слободен Печат

Хороскоп за 16 јули: Изборите кои ги правите денес ќе бидат поважни од кога било

Слободен печат