Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Во Црна Гора и денеска се организирани автолитии во знак на протест поради усвојувањето на Законот за слобода на вероисповед, пренесуваат Вијести.

Автолитии се органиизрани во неколку градови – Бијело Поље, Бар, Плужани, Будва и Херцег Нови.

Граѓаните во колона со звуци на сирени протестираа носејќи српски знамиња и крстови.

Литиите кои неколку месеци се одржуваа секој четврток и недела беа прекинати кон средината на март со воведувањето на првите мерки со цел да се сузбие ширењето на коронавирус и прогласување на епидемија на целата територија на Србија.

Прочитајте и...  Јанакиески: Ме судат за шамари кои не се случија

 

Прочитај повеќе

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Слободен печат

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Слободен печат

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Слободен печат

ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

Слободен печат

Московските ученици на продолжен распуст поради коронавирусот

Слободен печат

Добрила Кацарска е предлогот на Судски совет за нов уставен судија

Лука Андреев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не можам да те посетам, но можам да те видам и да те слушнам

Нагорно Карабах: Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел

Слободен печат

АИ: Осуда за полицијата и судот за постапките против демонстрантите во Франција

Слободен печат

Се разгоруваат судирите во Нагорно – Карабах: Азербејџанска војска нападна војници на ерменска територија (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот парламент ќе заседава во Брисел, наместо во Стразбур

МИА Агенција

МО: Војници утринава се полесно повредени во сообраќајката на патот Струмица-Штип

Слободен печат