22 C
Скопје

Автобус со владини претставници како мета: Тројца загинати и 11 повредени во бомбашки напад крај Кабул

Три лица загинаа, а 11 сe повредени во бомбашки напад во Авганистан. Експлозивната направа била поставена покрај пат и активирана во момент кога минувал автобус со владини претставници кон Кабул, изнајмен од Министерството за информации и технологија.

Инцидентот се случи синоќа, на денот кога претставниците на авганистанската влада, талибанците и клучните земји, вклучувајќи ги САД и Русија, се собраа во Москва за да се заложат за намалување на насилството и брз мировен процес во земјата. Досега никој не презеде одговорност за експлозијата.

Талибанците упатија закана до САД дека ќе возвратат ако американските сили во Авганистан не се повлечат до договорениот краен рок – 1 мај.

Поврзани вести

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев

Остави Коментар