1 C
Скопје

Австриското село Fucking ќе го смени името: Доста ни беше од лошите шеги!

Во Австрија постои село со име Фукинг (Fucking), но тоа наскоро ќе биде променето, бидејќи како што изјавила градоначалничката: „Доста ни беше од посетители и од нивните лоши шеги“.

Instagram

Но, ваквото име привлекувало доста туристи наназад низ годините, а имало и такви што ги краделе знаците каде што го пишувало името на селото.

Малата заедница со околу 100 жители во Горна Австрија долго време се залагаше за промена на името, кое наводно датира уште од 11 век и на германски нема никакво значење.

Локалните жители станале фрустрирани од туристите, кои се фотографираа покрај знаците, кои, згора на тоа, често и се краделе.

Селото кое се наоѓа северно од Салзбург, во близина на германската граница, беше непознато за светот и водеше мирен живот до појавата на интернетот, откога редовно почна да биде вклучувано на листите на местата со најсмешни имиња.

Прочитајте и...  Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Името на селото официјално ќе биде променето на 1 јануари 2021 година.

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар